Menu

Blog

Czym się kierować przy wyborze butów roboczych?

wybór butów roboczych

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem przy wyborze butów roboczych. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy obuwie posiada odpowiednie atesty i certyfikaty zgodności z normami bezpieczeństwa. W Polsce obowiązują normy PN-EN ISO 20345:2012 dla butów zabezpieczających oraz PN-EN ISO 20347:2012 dla obuwia zawodowego. Buty powinny być również wyposażone w odpowiednie elementy ochronne, takie jak podnosek stalowy lub kompozytowy (ochrona przed uderzeniami) czy podeszwa antypoślizgowa (zapewnienie stabilności na różnych nawierzchniach).

Jak dobrać spodnie robocze?

robotnik budowlany

Spodnie robocze muszą być adekwatne do wykonywanych obowiązków oraz występujących na stanowisku pracy czynników niebezpiecznych. Tak naprawdę odzież roboczą nosi się przez cały dzień, a ubranie do pracy musi być wygodne. Spodnie nie mogą krępować ruchów i muszą zapewniać komfort pracy w określonych warunkach atmosferycznych. Niekiedy o wyborze odzieży BHP decydują odgórne postanowienia lub obowiązujące przepisy dla danego zawodu.

Jaką odzież roboczą powinni mieć spawacze?

spawacz

Praca spawacza obarczona jest wieloma zagrożeniami, dlatego odzież dla spawacza powinna spełniać wymogi normy PN-EN 470-1 definiującej podstawowe właściwości ochronne odzieży. Norma określa nie tylko wygląd i specyfikę ubrań, ale także wskazuje na badania, jakie odzież musi przejść, aby uzyskać stosowane certyfikaty. Ubranie dla spawacza zaliczane jest do kategorii odzieży ochronnej, która z definicji ma zapewniać ochronę przed występującymi na stanowisku pracy czynnikami i musi być dostosowana do specyfiki pracy na stanowisku spawacza.

Gdzie sprawdza się odzież robocza kwasoodporna?

mężczyzna w odzieży kwasoodpornej

Odzież kwasoodporna wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej jest to sektor chemiczny, paszowy, ogrodniczy, spożywczy oraz rolniczy. Ubranie kwasoodporne sprawdza się także przy pracach związanych z utylizacją odpadów oraz w fabrykach nawozów sztucznych i w kopalniach. Poza tym jest to odzież ochronna często stosowana w zakładach produkujących tworzywa gumowe, włókna sztuczne, masy plastyczne i w stajach serwisowania akumulatorów.

Czym powinna się charakteryzować odzież robocza dla sektora budowlanego?

odzież robocza

Odzież robocza to ważny element wyposażenia pracowników wielu branży, w tym sektora budowlanego. Jej dostarczenie jest obowiązkiem pracodawcy, a jej rodzaj, charakter i wykonanie dostosowane jest do różnych stanowisk i wykonywanych zadań. Musi chronić przed działaniem szkodliwych substancji i ułatwiać pracę z maszynami. Czym dokładnie powinna się charakteryzować?

Jak powinna być dobrana letnia odzież robocza?

letnia odzież robocza

Odzież robocza to ważny element wyposażenia każdego pracownika, który wymaga ochrony skóry, wzroku, słuchu i dłoni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jest wykonana z odpornych na działanie czynników zewnętrznych materiałów, dając ochronę i zwiększając poczucie bezpieczeństwa podczas pracy z ciężkim sprzętem czy w wilgotnym środowisku.

Dlaczego warto zainwestować w odzież służbową?

odzież służbowa

Zawody, w których nosi się odzież służbową, najczęściej kojarzy się ze służbą państwową. Mundury noszą, chociażby policjanci, strażacy, żołnierze. Pielęgniarki opiekują się pacjentami w kitlach, a adwokaci i prokuratorzy występują w sądzie w specjalnych togach. Tak naprawdę odzież służbowa może być jednak stosowana w dowolnym zawodzie. Często wykorzystuje się ją, chociażby w gastronomii. Wszyscy kojarzymy na przykład, w jakie czapeczki ubierają się pracownicy sieci McDonald's. Warto więc rozważyć to, by zastosować w swojej firmie odzież służbową.

Jakie akcesoria są niezbędne dla bezpieczeństwa przy pracy na wysokości?

praca na wysokości

Prace na wysokości, choć często są konieczne, należą także do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Szacuje się, że aż 70% wypadków śmiertelnych w branży budowlanej jest spowodowanych właśnie upadkiem z wysokości. Nic więc dziwnego, że polskie prawo wymaga specjalnych zabezpieczeń przy wykonywaniu wszelkich prac powyżej jednego metra wysokości. Jakie to mogą być zabezpieczenia?

Kiedy używać odzieży odblaskowej?

odzież odblaskowa

Przepisy BHP wyraźnie określają cel stosowania odzieży ochronnej typu ubrania odblaskowe. Dotyczą one nie tylko pracowników przedsiębiorstw drogowych, ale także użytkowników aut, kierowców zawodowych, czy też innych osób przemieszczających się po drogach publicznych po zmierzchu. W grę wchodzi ludzkie życie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby poznać zasady używania odzieży odblaskowej. Zobaczmy więc, jak być lepiej widocznym na drodze? Jak zadbać przy jej pomocy o swoje bezpieczeństwo?

Podział obuwia ochronnego ze względu na przeznaczenie

obuwie ochronne

W wielu zawodach istnieje zapotrzebowanie na to, aby korzystać z odpowiedniego obuwia. Ma to na celu zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom, w wyniku których stopy pracownika mogłyby odnieść obrażenia. Zakładanie specjalistycznych butów jest więc jednym z podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Razem z noszeniem pracowniczej odzieży spełnia ono centralną rolę w ochronie przed wypadkami.

×